تفاوت UI و UX در طراحی سایت چیست؟

تفاوت UI و UX در طراحی سایت

این روزا دو اصطلاحی که خوره‌های وب و طراحان سایت خیلی به کار می‌برن، رابط کاربری (UI) و تجربه‌ی کاربری (UX) است. دو عبارت به ظاهر مشابه، امّا کاملا متفاوت که اتفاقا همه‌ی ما به نوعی باهاش سر و کار داریم. چه اهل فناوری باشید و چه نباشید، درک معنی این دو عبارت حتماً براتون لازمه و توی این آموزش قصد داریم بهتون بگیم که تفاوت UI و UX در چیست و طراحان UI وUX هر کدوم چه کارهایی رو انجام میدن.

UI و UX یعنی چی؟

کلمه اختصاری UI خلاصه شده‌ی User Interface هستش که در فارسی اصطلاح رابط کاربری، نمای کاربری یا واسط کاربری رو معمولاً براش به کار می‌برن. خیلی خلاصه بخوایم بگیم، رابط کاربری شامل همه‌ی المان‌های بصری و چیزایی می‌شه که به چشم می بینیم و موقع کار با یک وبسایت یا نرم‌افزار باهاش روبرو می‌شیم. یک رابط کاربری با جلوه‌های تصویری و شیوه‌های مختلف تلاش می‌کنه که محتوا و ابزار رو به کاربر ارائه کنه.

رابط کاربریِ هر سیستمی باید طوری طراحی بشه که در بهینه‌ترین شکل، کاربر رو به خودش جذب کنه و نیازش رو برطرف کنه. ابزارهای کنترلی ارائه شده، دکمه‌ها و لینک‌ها و نیز زیبا طراحی شدن محیط، همه از موضوعات مربوط به واسط کاربری یا UI هستند.

  • یه طراح رابط کاربری باید توانایی کار با نرم افزار هایی گرافیکی مثل فتوشاپ رو داشته باشه تا بتونه یه سایت جذاب رو طراحی کنه!

 

در مقابل یه مفهوم دیگه هست به اسم UX که خلاصه شده User Experience هستش و معادل تجربه‌ی کاربری در نظر گرفته میشه. تجربه کاربری به کلیه عواطف و احساساتی گفته میشه که هنگام کار کردن با یک سیستم در کاربر ایجاد میشه.

بدون هیچ شکی طراحی نمای یک سایت در احساس رضایت یا گیج شدن کاربر تأثیر داره؛ اما تجربه‌ی کاربری در آثار نمای کاربری خلاصه نمی‌شه و بسیار وسیع‌تره. در واقع UX شامل همه‌ی بازخورد‌ها و فعل و انفعالات کاربر با یک سرویس می‌شود که عوامل مختلف آن را خواهیم گفت.

 

شاید بشه گفت که یه طراح رابط کاربری به این موضوعات می پردازه که یه کاربر قراره بعد از ورود به سایت یا اپلیکیشن به کجا هدایت بشه و چه چیزی بهش نشون داده بشه و اهداف سایت از اینکه کاربر وارد سایت شده چیه.

 

تفاوت UI و UX در طراحی سایت چیست؟

تفاوت UI و UX در طراحی سایت چیست؟

حالا که با مفهوم این دو عبارت آشنا شدیم میخوایم به این بپردازیم که تفاوت UI و UX در چیست. میشه بگیم که، UI تنها با بخش کوچکی از UX کار داره. یعنی یه جورایی زیرمجموعه UX هستش.
طراح تجربه کاربری حتی بعد از پایان طراحی، دائما به بررسی رفتار کاربر و آزمایش روش‌هایی برای بهتر کردن تجربه کاربر در برخورد با محصول یا اون خدمتی که سایت عرضه میکنه می‌پردازه و همین بررسی‌ها باعث بهبود UI در آپدیت ‌های بعدی سایت یا محصول می شه.

  • در طراحی UX باید به مفاهیم روانشناسی دقت کرد، به این که کاربر چقدر راحت می تونه از سایت ما استفاده کنه و مثلا مراحل خرید کاملا براش واضح و روشن باشه.
  • در طراحی UI با استفاده از ابزارهایی مثل تصویر و ویدیو و دیاگرام سعی میشه که در نگاه اول حس خوبی در مخاطب سایت ایجاد بشه و سایت ظاهر جذابی داشته باشه.
  • طراح رابط کاربری (UI) و طراح تجربه کاربری (UX) هر دو برای دستیابی به یک طراخی خوب و کاربرپسند ضروری هستند و باید با یکدیگر همکاری داشته باشند.

 

رهول ورشنی از بنیان گذاران کمپانی foster.fm در باره تفاوت UI و UX می گوید:

       طراحی رابط کاربری و طراحی تجربه کاربری یکی از مهم ترین بخش ها در طراحی سایت است و اکثر افراد این دو مفهوم را اشتباه به کار می برند. یک رابط کاربری (UI) بدون تجربه کاربری (UX) مثل یک نقاش است که بدون هیچ ایده و تفکر و هدفی قلمش را روی بوم می برد.

 

در کل میشه گفت که:
چیزی که عالی به نظر می رسد اما کار کردن باهاش دشواره UI خوب و UX ضعیفی داره، و برعکسش هم اون چیزی که کارکردن باهاش ساده س و ظاهر بدی داره، UX خوب و UI ضعیفی داره.

نیما فرجی
نیما فرجی
به نظر من آموزش بهترین روش برای تبدیل کردن دنیا به جای بهتری برای زندگی هست برای همین یاد میگیرم و هر چی یاد گرفتم رو به بقیه یاد میدم!
اطلاع‌رسانی ایمیل
خبرم کن
guest
2 دیدگاه
نظر لحظه ای
مشاهده همه نظرات