آموزش لینک سازی داخلی و بهینه سازی لینک های داخلی سایت

آموزش لینک سازی داخلی و بهینه سازی لینک های داخلی سایت

وقتی که صحبت از لینک بیلدینگ و لینک سازی در سئو و بهینه سازی وبسایت میشه، همه یاد گرفتن لینک از سایت های دیگه و بعضا استفاده از تکنیک های کلاه سیاه یا خرید بک لینک میفتن!

ولی باید به این نکته توجه کنید که لینک سازی فقط در بک لینک گرفتن از سایت های دیگه خلاصه نمیشه و یه بخش خیلی مهم این کار که بعضا خیلیا بهش اهمیت نمیدن، لینک سازی داخلی است.

 

لینک سازی داخلی یعنی چی؟

هر وقت که شما از یکی از صفحات سایتتون به صفحه دیگری از سایت خودتون لینک بدید، عملیات لینک سازی داخلی رو انجام دادید.

نحوه لینک سازی داخلی سایت در سئو

همونطور که تو تصویر بالا هم مشخصه، چیدمان اصلی پست ها و محتوا های سایت شما به صورت بهینه باید همانند الگوی بالا باشه.

بدین ترتیب که صفحه اصلی سایت شما دسته بندی های اصلی سایت شما و یا خدمات سایت شما رو از طریق هدر سایت یا بخش های دیگه معرفی می کنه و در داخل این دسته بندی ها، پست های سایت شما قرار دارند که هر کدام مربوط به حوزه ای خاص و دسته بندی خاصی هستند.

 • البته میشه با استفاده از تگ یا برچسب در وردپرس هم پست های سایتتون رو به هم دیگه مرتبط کنید که البته برچسب ها موضوعات بیشتری رو نسب به دسته بندی ها شامل میشن.

 

لینک سازی داخلی چه تاثیری روی سئو سایت داره؟

با لینک سازی داخلی شما کاربر هاتون رو مجبور می کنید که مدت زمان بیشتری در سایتتون باشن. به این ترتیب که کاربرهای شما هنگام مطالعه یکی از پست های سایت شما، با یک موضوع و لینک جالب رو به رو میشن که دوست دارن اطلاعات بیشتری راجع به اون موضوع کسب کنند.

به همین دلیل روی اون لینک کلیک می کنند و صفحات بیشتری رو ببینند که همین کار باعث میشه ماندگاری کاربر ها در سایت شما افزایش پیدا کنه که این کار یکی از هدف های سئو و بهینه سازی سایت هست.

یکی دیگه مزیت های لینک دهی داخلی اینه که وقتی که ربات های خزنده گوگل به سایت شما مراجعه می کنند و یه لینک داخلی می بینند، به اون لینک هم سرک می کشند و محتوای اون لینک رو هم بررسی و ایندکس می کنند.

گوگل به این موضوع صراحتا اشاره کرده و گفته که:

گوگل دائما سعی میکند که صفحات جدیدی رو شناسایی و به لیست صفحات جستجو اضافه کند. بسیاری از صفحات نزد گوگل شناخته شده اند به این دلیل که قبلا ایندکس شده اند، دیگر صفحاتی که شناسایی نشدند، دیگر صفحاتی که توسط گوگل شناسایی نشده اند با لینک گرفتن از صفحاتی که قبلا ایندکس شده اند، شناسایی خواهند شد.

 
پس میبینیم که یکی از روش ها برای ایندکس کردن مطالب سایت خودتون در گوگل استفاده از لینک سازی داخلی هست.

در کل میشه مهم ترین دلایل استفاده از لینک دهی داخلی رو در موارد زیر خلاصه کرد:

 1. به کاربرهای شما کمک می کنه که به مطالب بیشتری از سایتتون دسترسی پیدا کنند و مدت زمان حضور اون ها در سایت شما افزایش پیدا کنه.
 2. باعث میشه که به صورت زنجیره وار، مطالب سایت شما به هم متصل باشند که از مهم ترین مواردی ست که باید در بهینه سازی وبسایت رعایت شود.
 3. این کار به تعادل مطالب وبسایت شما کمک می کنه و باعث میشه که ارزش لینک ها در سایت شما متعادل تر شود.
 4. به رتبه گرفتن محتوا های قدیمی سایت شما با ایندکس شدن دوباره آن ها منجر می شود.
 5. با استفاده از انکر تکست های متفاوت، به مطالب سایت با کلمات بیشتری لینک دهی خواهید کرد.

 

نحوه لینک دهی داخلی مطالب سایت

برای این که لینک سازی داخلی رو انجام بدید ابتدا باید چندین محتوای نسبتا مرتبط با هم رو تو سایتتون داشته باشید و باید کلمات مرتبطی که در این مقاله ها هست رو به مقاله های دیگه لینک کنید.

به این ترتیب که با انتخاب انکر تکست مناسب به همه عبارات مرتبطی که قبلا در پستی جداگانه راجع به آن ها توضیحاتی داده اید، لینک می دهید.

 • اگه دقت کرده باشید در جمله بالا ما روی عبارت “انتخاب انکر تکست مناسب” لینک سازی داخلی انجام دادیم و این دقیقا کاریست که شما هم باید در مطالب سایتتون انجام بدید.

 

به موارد زیر در لینک سازی داخلی حتما دقت کنید

 1. لینک دهی داخلی یه پروسه همیشگیه که باید از اولین پست سایت شما شروع و در همه مطالب سایت شما وجود داشته باشه.
 2. حتما از انکرتکست مناسب و بهینه استفاده کنید و از مواردی مثل “این لینک” یا “این پست” استفاده نکنید.
 3. تحت هیچ شرایطی در لینک سازی داخلی از تگ نوفالو استفاده نکنید.
 4. از انکر تکست های مختلف استفاده کنید. برای مثال اگه پستی راجع به گرفتن بک لینک دارید، یک بار از انکر تکست لینک بیلدینگ و بار دیگر از انکرتکست گرفتن بک لینک استفاده کنید، این کار باعث میشه که توی کلمات بیشتری از گوگل رنک بگیرید.
 5. به طور منظم پست های قدیمی سایت خودتون رو ویرایش کنید و به پست های جدیدی که منتشر کردید لینک دهی کنید.
 6. تاثیر لینک دهی در پست های جدید سایت شما به پست های قدیمی سایت، بسیار زیاد است!

 

چطوری باید وضعیت لینک های داخلی سایت رو بررسی کنیم؟

ساده ترین راه برای بررسی وضعیت لینک های داخلی سایتتون استفاده از گوگل وبمستر تولز هست.

با استفاده از بخش Links در گوگل سرچ کنسول، شما قادر هستید که نه تنها وضعیت بک لینک های خارجی که از سایت های دیگه گرفتید رو بررسی کنید، بلکه می تونید وضعیت لینک های داخلی سایتتون و همچنین عبارات و انکرتکست هایی که در لینک سازی استفاده کردید رو هم ببینید.

بررسی لینک های داخلی سایت با گوگل وبمستر

همونطور که در تصویر بالا می بینید، از بخش Links در گوگل سرچ کنسول، شما به بخش های External Links که در واقع وضعیت بک لینک هایی که از سایت های دیگه گرفتید رو نشون میده، بخش Internal Links که وضعیت لینک سازی داخلی سایت شما و صفحات اون رو نشون میده و Top linking sites که سایت هایی که بیشترین لینک رو به سایت شما داده اند، دسترسی خواهید داشت.

شاید براتون سوال پیش بیاد که چرا بالاترین صفحاتی که تو سایت پرتقالی ها لینک سازی داخلی در اون ها انجام شده، صفحات ارتباط با ما و صفحه Login یا ثبت نام یا از این قبیل هستند؟

پاسخ اینه که این صفحات در هدر یا فوتر سایت ما واقع شده اند، و در واقع توی همه صفحات سایت ما وجود دارند. به همین دلیل به عنوان بیشترین صفحاتی که لینک دهی داخلی به اون ها انجام شده، نمایش داده میشن.

 

جمع بندی

در کل اگه بخوایم از تاثیرات لینک های داخلی در سئو سایت شما بگیم، باید به این موضوع اشاره کنیم که اگه شما یه محتوای جدیدی توی سایتتون منتشر کنید که برای این صفحه لینک سازی داخلی و خارجی انجام نشده باشه و همچنین توی سایت مپ سایت شما هم قرار نگرفته باشه، این صفحه هیچگاه در گوگل ظاهر نخواهد شد!

ساخت لینک داخلی از آن دست تکنیک هاییه که علاوه بر آسانی، بسیار موثر هست و تاثیر این کار رو در درازمدت قطعا مشاهده خواهید کرد.

نیما فرجی
نیما فرجی
به نظر من آموزش بهترین روش برای تبدیل کردن دنیا به جای بهتری برای زندگی هست برای همین یاد میگیرم و هر چی یاد گرفتم رو به بقیه یاد میدم!
اطلاع‌رسانی ایمیل
خبرم کن
guest
0 دیدگاه
نظر لحظه ای
مشاهده همه نظرات
ورود