کلمات کلیدی طولانی (Long Tail Keyword) چه اهمیتی در سئو دارند؟

استفاده از کلمات کلیدی طولانی

اگه تا حالا برای حضور در صفحه اول نتایج گوگل تلاش کرده باشید حتما فهمیدید که این کار چقدر سخته و چقدر باید روش زمان و انرژی بذارید. عمدتا وبمستران تازه کار و کسانی که به تازگی با مفهوم سئو آشنا شده اند، سعی می کنند که روی کلمات پرجستجو و کوتاه رتبه خوبی کسب کنند که این کار بسیار سخت هست.

استفاده از کلمات کلیدی طولانی یا Long Tail Keyword یکی از روش هایی هست که به داد این دسته از کاربران و کسب و کار های آنلاینی میرسه که کار خودشون رو به تازگی شروع کردند و به دنبال افزایش ترافیک سایت خودشون هستند.

 

کلمات کلیدی طولانی یا Long Tail Keyword یعنی چی؟

همونطور که اشاره کردیم، قرار گرفتن در نتایج اول گوگل برای عبارات کوتاه و پرجستجو مثل “دانلود سریال” کار بسیار سختی هست و رقابت بسیار شدیدی در این عبارات وجود داره. تمرکز کردن روی این عبارات به کسانی که کسب و کارشون رو به تازگی راه اندازی کردند اصلا پیشنهاد نمیشه.

اما استفاده از کلمات کلیدی طولانی به این معنا هست که به جای تمرکز بر روی عبارتی مثل “دانلود سریال” بر روی عبارت “دانلود فصل 3 سریال ریک اند مورتی” تمرکز کنید.

  • شکی نیست که تعداد جستجو های این عبارت کمتر از عبارت “دانلود سریال” است اما مهم ترین مزیت این روش اینه که رقابت روی این عبارت بسیار کمتر هست و شما راحت تر در صفحه اول نتایج ظاهر خواهید شد.

در تصویر زیر می بینید که اگه ما عبارت”دانلود سریال” رو توی گوگل سرچ کنیم حدود 116 میلیون نتیجه برای جستجوی ما وجود داره.

یعنی شما برای قرار گرفتن در نتیجه اول باید حدود 116 میلیون صفحه رو کنار بزنید!

مقایسه کلمات کلیدی طولانی و کوتاه

حالا اگه عبارت “دانلود فصل 3 سریال ریک اند مورتی” رو سرچ کنیم می بینیم که فقط حدود 349 هزار نتیجه برای این عبارت وجود داره. پس کاملا مشخصه که کار ما برای رتبه گرفتن در این عبارت به مراتب ساده تر هست.

انتخاب کلمه کلیدی طولانی یا Long Tail Keyword

چرا باید از کلمه های کلیدی طولانی استفاده کنیم؟

پتانسیل بالایی که این نوع کلمات کلیدی در رتبه‌گیری در نتایج گوگل دارند دلیلیه که شما باید از این نوع عبارات استفاده کنید.

علاوه بر این یکی دیگه از مهم ترین مزیت هایی که استفاده از کلمه های کلیدی طولانی یا Long Tail Keyword دارند اینه که نرخ تبدیل به مشتری سایت شما رو به طرز چشمگیری افزایش میدن.

قبل از این که بیشتر توضیح بدیم تصویر زیر رو ببینید:

استفاده از کلمات کلیدی طولانی و نرخ تبدیل به مشتری

همونطور که تو تصویر بالا هم مشخصه، وقتی که شما در یک عبارت کوتاه مثل “دانلود” یا “گوشی موبایل” در نتایج اول گوگل باشید، احتمال این که افرادی که به سایت شما می آیند مشتری شما شوند پایین است.

اما زمانی که شما در عباراتی مثل “دانلود فصل 3 سریال ریک اند مورتی” یا “خرید گوشی موبایل آیفون 10” رنک بگیرید، احتمال این که این افراد از سایت شما خرید کنند یا مشتری شما شوند بسیار بیشتر است.

بنابراین می توان گفت که مزیت دیگر انتخاب کلمات کلیدی طولانی این است که نرخ تبدیل به مشتری سایت شما (Conversion rate) افزایش می یابد و مشتریان اصلی خدمات شما وارد سایت شما خواهند شد.

 

70 درصد از جستجوهای کاربران عبارات طولانی هستند!

باور اشتباهی که در مورد نتایج جستجو وجود دارد اینه که اغلب افراد فکر می کنند که هر چه یک عبارت طولانی تر باشه، بیشتر جستجو میشه که این مورد همیشه درست نیست.

بنابراین ممکنه که یه عبارت طولانی تر بیشتر از ورژن کوتاه تر شده ش سرچ بشه. همچنین باید بدونید که 70 درصد از جستجوهایی که در اینترنت انجام میشه عبارات طولانی هستند.

ارتباط کلمه های کلیدی طولانی و تعداد جستجو

مطابق تصویر بالا هر چه به سمت دم دایناسور حرکت کنیم تعداد کلمه های کلیدی افزایش می یابد و همچنین تعداد نتایج جستجو نیز کاهش می یابد. همچنین نتایج دقیق تر و تخصصی تر و احتمال تبدیل به مشتری نیز افزایش می یابد.

مزیت دیگری که استفاده از عبارات کلیدی طولانی دارند، این است که احتمال نتیجه گرفتن و ظاهر شدن وبسایت در عبارات مشابه با کلمه کلیدی شما بالاتر می رود.

به این ترتیب که شما بر روی عبارت “دانلود فصل 3 سریال ریک اند مورتی” تمرکز کرده اید ولی روی عبارت “دانلود سریال ریک اند مورتی” هم نتیجه و ورودی گوگل خواهید گرفت!

 

نتیجه گیری

برای نتیجه گیری می توان گفت که اگه کار سئو سایتتون رو به تازگی شروع کرده اید، هرگز روی کلمات و عبارات کوتاه تمرکز نکنید چون تقریبا غیرممکن است که به زودی روی این عبارات نتیجه بگیرید.

به جای این کار، بر روی کلمات کلیدی طولانی یا Long Tail Keywords تمرکز کنید و به تولید محتوا برای این عبارات بپردازید.

تمرکز روی کلمه های کلیدی طولانی باعث می شود که با رقیب های کمتری سر و کله بزنید و کار ساده تری برای ظاهر شدن در صفحه اول گوگل داشته باشید.

همچنین انتخاب این عبارات باعث می شود که افرادی که از گوگل وارد سایت شما می شوند، مشتریانی تخصصی تر و مناسب کسب و کار شما باشند و با این کار نرخ تبدیل به مشتری سایت شما افزایش می یابد.

نیما فرجی
نیما فرجی
به نظر من آموزش بهترین روش برای تبدیل کردن دنیا به جای بهتری برای زندگی هست برای همین یاد میگیرم و هر چی یاد گرفتم رو به بقیه یاد میدم!
اطلاع‌رسانی ایمیل
خبرم کن
guest
1 دیدگاه
نظر لحظه ای
مشاهده همه نظرات
ورود