آموزش حذف صفحات ایندکس شده در گوگل با Remove URLs

آموزش حذف صفحات ایندکس شده در گوگل با Remove URLs

یکی از ابزار های بسیار کاربردی ای که گوگل سرچ کنسول به وبمستر ها و صاحبان کسب و کار های اینترنتی ارائه می کنه، امکان حذف url از گوگل یا حذف لینک های ایندکس شده سایت شما در گوگل هست.

کار با این ابزار خیلی ساده س و برای حذف صفحات سایتتون در گوگل فقط نیاز دارید که پیش از این وبسایتتون رو در گوگل وبمستر تولز ثبت کرده باشید.

 

چرا نباید صفحات بی ارزش سایت در گوگل ایندکس شوند؟

قبل از اینکه بخوایم نحوه حذف صفحات ایندکس شده در گوگل رو توضیح بدیم، میخوایم به این پرسش پاسخ بدیم که چرا باید صفحات سایتمون رو از گوگل پاک کنیم و اجازه ندیم که گوگل ایندکسشون کنه.

همونطور که قبلا هم گفتیم، گوگل تمایل داره صفحاتی رو به مخاطبان خودش ارائه کنه که دارای ارزش بالایی هستند تا کسانی که عبارتی رو در گوگل سرچ کردند، به چیزی که میخوان برسن و اطلاعات مورد نظر خودشون رو کسب کنند.

اما صفحاتی که دارای ارزش ایندکس بالایی نیستند، عموما در این دسته جایی ندارند و هیچگاه در صفحات اول گوگل رنک نخواهند شد.

برای همین شما پیش از هر کاری باید سعی کنید که جلوی ایندکس شدن صفحات سایت رو با استفاده از اضافه کردن تگ نوفالو بگیرید. اما اگه صفحات شما پیش از این در گوگل ایندکس شده اند و در صفحات جستجوی گوگل هستند، برای حذف لینک های ایندکس شده چاره ای جز درخواست حذف URL این صفحات به گوگل ندارید.

  • البته برای جلوگیری از ایندکس شدن صفحات می تونید از فایل robots.txt هم استفاده کنید که البته ما پیشنهادش نمی کنیم چون از این فایل برای موارد خیلی کلی تر استفاده میشه.

 

نحوه حذف صفحات ایندکس شده در گوگل

در ورژن جدید گوگل سرچ کنسول و برای حذف لینک های ایندکس شده سایت در گوگل پس از مراجعه به ابزار گوگل سرچ کنسول از سمت چپ صفحه همانند تصویری که در زیر قرار دادیم در بخش Legacy tools and reports به دنبال بخش Removal باشید.

جلوگیری از ایندکس صفحات سایت

پس از انتخاب این بخش با صفحه ای مشابه صفحه زیر روبرو خواهید شد که در این صفحه باید پس از انتخاب بخش Temporarily hide آدرس صفحه ای که دوست دارید از نتایج گوگل حذف بشه رو وارد کنید.

البته ممکنه که این صفحه برای شما باز نشه که در این صورت شما مجبور خواهید بود که با IP کشوری غیر از ایران وارد این صفحه بشید!

درخواست حذف url صفحات ایندکس شده در گوگل

 

این بخش همونطور که از اسمش مشخصه، صفحات سایت شما رو به صورت موقت و فقط برای 90 روز از صفحات گوگل پاک می کنه. البته پایین این آموزش توضیح میدیم که چطوری برای همیشه از ایندکس شدن این صفحات جلوگیری کنید.

پس از کلیک بر روی Temporarily hide و وارد کردن آدرس کامل صفحه ای که تمایل دارید از گوگل پاک شود و سپس انتخاب Continue وارد صفحه زیر خواهید شد.

حذف url در گوگل

تو این صفحه شما 3 گزینه برای حذف url از گوگل خواهید داشت.

Remove page from search results and cache: با انتخاب این گزینه، صفحه مورد نظر شما به طور کامل و البته موقت از نتایج گوگل حذف خواهد شد و با این کار به گوگل اعلام خواهید کرد که این صفحه ارزش ایندکس شدن ندارد و برای مخاطبان گوگل نیز مفید نخواهد بود.

Remove page from cache only: انتخاب این گزینه منجر به حذف شدن صفحه مورد نظر شما از گوگل نخواهد شد، این گزینه فقط اطلاعات ایندکس این صفحات رو پاک خواهد کرد و گوگل تجدید نظر دوباره ای درباره این صفحه خواهد داشت.

گزینه Remove page from cache only زمانی کاربرد دارد که شما اطلاعات صفحه مورد نظرتون رو به طور کلی بروزرسانی کردید و تغییرات زیادی در این صفحه اعمال کرده اید.

 

Remove directory: با استفاده از این گزینه نه تنها صفحه ای که وارد کرده اید حذف خواهد شد، بلکه همه صفحاتی که URL آن ها با آدرسی که وارد کرده اید شروع می شوند هم حذف خواهند شد.

برای مثال اگر شما آدرس https://porteghaliha.com/tutorials را وارد کنید، صفحه https://porteghaliha.com/tutorials/poster-design نیز به تبع از آن حذف خواهد شد.

 

همه گزینه هایی که در بالا اشاره کردیم صفحات شما در گوگل رو به طور موقتی حذف خواهند کرد و بعد از 90 روز، دوباره این صفحات در صورتی که همچنان در سایت شما وجود داشته باشند، ایندکس خواهند شد.

برای این که از ایندکس شدن دوباره این صفحات جلوگیری کنید، باید تگ نوفالو رو به صفحه مورد نظرتون اضافه کنید.

نیما فرجی
نیما فرجی
به نظر من آموزش بهترین روش برای تبدیل کردن دنیا به جای بهتری برای زندگی هست برای همین یاد میگیرم و هر چی یاد گرفتم رو به بقیه یاد میدم!
اطلاع‌رسانی ایمیل
خبرم کن
guest
18 دیدگاه
نظر لحظه ای
مشاهده همه نظرات
ورود